Výlety nejen do minulého století


Diskuse o čemkoliv - vítáme hlavně vaše názory

Datum: 23.03.2010

Vložil: Jenda z Rosic

Titulek: Osobnosti města

Když si zavzpomínám, "jak to bylo", vždy se mi vybaví v každém oblasti života města, nějaká ta osobnost. Bylo jich hodně. V muzice to byl soubor Josefa Jurana i s harmonikářem, v průvodech a na hodech hrávaly kapely Kolesova, Vaňuři a když jsem začal chodit tančit , tak to byli Sokoli, později ODO, Morávia .Ta ve své době , kdy i "kulturák , zpočátku nedostavěnej," byl tím nejlepším co město mělo. Polonésou začínající bály, nastrojení návštěvníci , to bylo něco, na co se nedá zapomenout. V oblasti sportu, to byla především kopaná, kde sice na škváře, ale s velkým zápalem, nám předváděli "rosičtí kluci", jako byl pan Malata, Žabák Stýblo, Veselý a řada dalších, svoje umění. V oblasti veřejného života to byli Josef Juran a generál Klíma . Pracoval jsem ve Frídmance v Heršpicích, a tato fabrika si do svého názvu vzala jméno Josefa Jurana, který pak býval častým hostem odborových schůzí. Byl jsem pyšný, že je to "rosičák". Velice mi vadilo, že u nás se pojem "svoboda" zdrcnul do ničení památky osobnosti, která svými činy a postavením v dělnickém hnutí něco znamenala. Je pravda, že památník nemusel být až tak honosný, ale vše se dá rozumnou cestou vyřešit. Velice mi při pohledu na internetovou stránku , chybí mezi význačnými osobnostmi Rosic, jméno Josefa Jurana.


Zpět na diskuzi