Výlety nejen do minulého století


O webech pro seniory

Už to tak někdy bývá, ten nápad, který se nám jeví nový, už napadl i někoho jiného; platí to i pro web pro seniory, prohledal jsme proto internet a výsledek ?

 Monika z rosické knihovny se zmiňuje o https://www.veselysenior.cz/, určitě stojí za vyhledání, ale našel jsem i zajímavější, tyto jsou spíše stránkami nadačního fondu. Asi tím nejpropracovanějším jsou stránky https://www.seniortip.cz/ (dovolil jsem si ho obeslat několika příspěvky, včetně fotogalerie). Jsou neobyčejně pestré, profesionálně propracované a ke dni psaní těchto poznámek měly za sebou už 10 let úspěšné práce. Jistou rukou je kočíruje Ludmila, všem jejich uživatelům důvěrně známá. Všechny její rubriky nebudu vyjmenovávat, samostatná pozornost je věnovaná diskusím na různá témata, poradně, receptům, kurzům počítačových kreseb a malování…

 Za pozornost stojí https://www.svetsenioru.cz  , podle zakladatelů „Nový, našlapaný a atraktivní web pro seniory“. Do jaké míry to skutečně platí, musíte posoudit sami, přiznám se, že jsem je ještě nestačil dokonale prostudovat. Máte-li problémy zdravotní (a kdo by je v našem věku neměl), může se podívat na https://www.zdravy-senior.cz/ , kromě zdravotní poradny se stránky věnují vztahů společnost/senior, ale mají také rubriky obvyklé pro běžné stránky seniorského života. Na závěr tohoto přehledu ještě zmínka o webu, který se na první pohled vůbec netváří jako stránky pro seniory. Našel jsem ho pod heslem „Barvy života“ a najdete ho na https://www.sanov.7x.cz/ . Upoutá především svoji mimořádně krásnou grafickou úpravou, přiznám se, že na prostudování obsahu se ještě připravuji. Ale alespoň jedna moudrost z hlavní stránky: „Mladé dovede být každé tele, ale zestárnout, holenku, to je kumšt“.

 Závěrem tohoto malého přehledu vám ale doporučím především zcela nové, nedávno založené stránky https://www.seniorweb.webnode.cz/ . Jsou přímou reakcí na iniciativu Moniky Rovné, vytvořit web pro (rosické), jak říká „kulturní“ seniory. Najdete na něm můj příspěvek „Zpívá jedna rodina…“ i několik dalších z okruhu „vzpomínek na (nejen) minulé století“, jeden blog (stránka čeká na další, možná na ten váš!), něco obrázků ve fotogalerii, stránku „Přečetli jsme“ a poskytují i prostor pro vaše poznámky k některým publikovaným textům (MV říká, že web by měl být interaktivní). Musím se přiznat, jejich vznik jsem vyprovokoval, usoudil jsem, že stránky pro seniory by měly být nápaditě strukturované právě pro tuto vrstvu. Jejich webmaster je připraven uplatnit i vaše příspěvky.

 Ale kdybyste se rozhodli nadto založit své vlastní stránky, dokonce zcela zdarma, vím už dokonce o dvou skvělých a celkem snadných možnostech, jak nato. Tou první jsou služby domény    https://www.webnode.cz/ (vyzkoušeno), tou druhou https://www.webgarden.cz/ (zatím neověřeno).

 Ještě mě napadlo podívat se, jak to vypadá s weby pro seniory v zahraničí, tedy s cizojazyčnými stránkami pro tuto vrstvu, vždyť nejeden z nás se dobře orientuje zejména v němčině a angličtině. Výsledek stojí za pozornost.

 Patří-li k vašemu jazykovému vybavení němčina, podívejte se na švýcarský www.seniorweb.ch. Je bohatě strukturovaný a kromě všeobecných rubrik politika, kultura, zdraví na něm najdete např. stránky věnované bydlení, volnému času, cestování, ale i fejetony a soutěž o příběh / povídku. Je-li vašim oblíbeným jazykem angličtina, výběr je širší. Mezi prvními bych jmenoval www.seniorsdaily.net/ . Pozornost kromě všeobecně zajímavých rubrik je věnovaná životnímu stylu, volnému času i a otázkám odchodu do důchodu. Je možná typické pro tyto oblasti, že pozornost kromě všeobecně zajímavých rubrik je věnovaná financím a investicím.

 Podstatně skromnější je www.seniorweb.co.uk, který se věnuje především galeriím fotografií seniorů. Podobné zaměření má   www.slideshare.net. Jen pro úplnost se zmíním o nizozemských stránkách www.seniorweb.nl , jsou pozoruhodně strukturované a znalcům němčiny dosti napoví.

 Ať už po stránkách pro seniory budete jen surfovat, nebo dokonce přispějete k jejich tvorbě, pamatujte: „Odchodem do důchodu život nekončí, ale začíná. Konečně se Vám naskytne příležitost přestat žít jako štvanec a naopak vrátit se do normálního poklidného rytmu života. Konečně se můžou plnit sny, na které ve shonu práce nebyl čas. Senior se může věnovat koníčkům, na něž po pracovním tempu už nebyla síla….“ (ze stránek „Barvy života).

                                                                                               Váš senior Imra Lencz