Výlety nejen do minulého století


Webmaster se představuje

Povoláním energetik, ale se širokým okruhem zájmů, starý věkem (ročník 1930), ale stále ještě dostatečně mladý duchem, toužící po aktivitě všeho druhu, fyzické i psychické – to by mohla být moje základní charakteristika. Z té fyzické činorodosti bych jmenoval především zahrádku, ale i řemesla všeho druhu, od dřeva, kovu, cihly, malty až po dráty vedoucí elektřinu i informace. Z té ostatní? Fotografování, kdysi film 8mm (ozvučený), diafon (že nevíte co to je – pásmo diapozitivů se zvukovým doprovodem, předchůdce slideshow), později video se vším všudy, multimediální prezentace i slovo. Slovo psané, mluvené, tištěné, technické, vědecko-populární, slovo k potěšení sebe i těch druhých. A to všechno propojuje kamarád počítač.

 „Energetik“ v mém případě znamenal v mládí lezení po sloupech elektrického vedení, opravy spotřebičů, rádií a gramofonů, potom průmyslovka, technika, aspirantura (tzv. vědecká výchova), kariera vědeckého pracovníka aplikovaného výzkumu. Ekonomiku energetiky, její rozvoj a matematické modely, celoživotní zájem, který práci učinil koníčkem číslo 1 a vydržel do pozdního věku.

 Den má 24 hodin a máš-li obrovský dar: dvě ruce, které mohou laskat, hladit, pracovat, dvě nohy, které ti dovolí chodit, skákat, šlápnout na rýč, hlavu, která trochu myslí a k tomu všemu něco času,  měl bys cítit morální závazek všech těch darů naplno užívat…

 Možná proto jsem přišel ve své práci s několika původními myšlenkami (jsou k nalezení asi ve 200 publikacích), asi proto se mým koníčkem stala popularizace vědeckých poznatků na vlnách českého rozhlasu (za 30 let těch asi 400 odvysílaných příspěvků), vzácně i Čs. televizi, desítky přednášek a prezentací pro náš klub důchodců, kdysi po celém okolí Brna, tu a tam i těch odborných i v zahraničí, Římě, Budapešti, Bruselu, Laxenburgu a Badenu (v Rakousku), Lipsku, Moskvě, Irkutsku – mé příspěvky odzněly i v tak atraktivních místech jako Tokio a Buenos Aires (zastoupili mě kolegové).

 Kamarád počítač mi nově nabídl prezentovat se na internetu, říkali, kdo nemá svůj web, jako by nebyl. Proto tento web, proto ten můj rodinný www.lencz.webnode.cz, proto ten můj odborný www.energetik-vv.webnode.cz , chtěl bych se malinko podělit o něco životních zkušeností s mými blízkými, s přáteli, s každým, kdo má tak trochu podobné zájmy. Možná jim všem na sklonku odborné kariery, v závěru svých zájmových aktivit, a konec konců i jednoho prostého lidského osudu mám něco málo co nabídnout.